پنجمین کنفرانس بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب ایران بزرگترین رویداد و هم‌اندیشی متخصصین و دست‌اندرکاران جامعه بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب در کشور است، که توسط انجمن آزمون‌های غیرمخرب ایران (IRNDT) بعنوان بالاترین مرجع علمی و تخصصی در این زمینه، طبق برنامه‌ریزی دوسالانه برگزار شد و انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی، سازمان‌های متعدد داخلی و خارجی و نهادهای کشوری از حامیان اصلی آن بودند. برگزارى موفق پنجمين دوره كنفرانس بار ديگر اهميت مدیریت و ساماندهى آزمون‌هاى غيرمخرب در كشور را براى مخاطبين روشن‌تر ساخت. جنبه‌های مختلف بكارگیری آزمون‌های غیرمخرب و استفاده از روش‌هاى نوین و پيشرفته در جهان، و به تبع آن در كشور عزیزمان ایران، از يك سو و ايجاد ساختاری مناسب برای بهره‌برداری موثر از این آزمون‌ها از سوی دیگر، عمده مواردى بودند كه در اين كنفرانس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

با توجه به نتایج کنفرانس قبلی و اقدامات سه ساله اخیر انجمن، در این کنفرانس توجه ویژه‌ای به نشست‌های تخصصی معطوف شد. پس از ارزیابی‌های اولیه، موضوع تایید صلاحیت کارکنان آزمون‌های غیرمخرب و صدور گواهینامه که با نابسامانی قابل توجهی در کشور روبرو است مد نظر قرار گرفت و از آنجا که برنامه میان مدت در این رابطه توسط انجمن تهیه شده است، تبادل نظر در مورد نحوه اجرای آن از محورهای اصلی کنفرانس و نشست‌ها واقع شد. از آنجا که موفقیت این برنامه، همکاری تنگاتنگ انجمن‌های ذیربط، دستگاه‌های حاکمیتی مرتبط با موضوع و مقبولیت آن توسط نهادهای کارفرمایی را لازم دارد، جلسات متعددی با سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت نفت و انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی برگزار و مقرر شد که بر اساس تصمیم شورای راهبری کنفرانس و موافقت مدیران سازمان ملی استاندارد ایران، یکی از نشست‌های تخصصی کنفرانس برای طرح و بررسی موضوعات مبتلابه با حمایت و حضور این سازمان برگزار گردد.

قبل از برگزاری کنفرانس چندین جلسه هماهنگی در مورد این نشست، با حضور مسؤلین و صاحبنظران برگزار گردید. در جلسات هماهنگی با سازمان ملی استاندارد ایران، آقای دکتر خاکی‌فیروز، رئیس محترم مرکز ملی تایید صلاحیت ایران تاکید داشتند که در حال حاضر، وضعیت تایید صلاحیت کارکنان آزمون‌های غیرمخرب نابسامان بوده و گواهینامه‌هایی که بدون رعایت ضوابط صادر می‌شود باید در اسرع وقت اصلاح و استقرار استانداردISO 9712  مدنظر قرار گیرد. همچنین متقاضی مرجع صدور گواهینامه لازم است هرچه زودتر الزامات استاندارد ISO 17024 را استقرار دهد.

نشست تخصصی “ساماندهی نظام تایید صلاحیت کارکنان آزمون‌های غیرمخرب در کشور” با حضور آقای دکتر خاکی‌فیروز، کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران، رئیس انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی، آقای دکتر موافقی مدیر کل سابق دفتر تنظیم مقررات و ضوابط سازمان انرژی اتمی ایران که این دفتر از طرف سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان “مرکز آزمون” شناخته می‌شود در صبح روز اول کنفرانس برگزار گردید. همانطور که انتظار می‌رفت این نشست با استقبال زیادی از شرکت‌کنندگان روبرو و بحث و گفتگوهای سازنده‌ای صورت گرفت. نگرانی‌هایی ابراز شد که استاندارد ISO 9712 در حال حاضر نتواند در کشور مستقر شود و برنامه میان مدت انجمن نیز نتواند فراگیر باشد و یا در مواردی این برنامه چندان مطابق با استاندارد نباشد و این تطابق زمانبر خواهد بود. لذا با جمع‌بندی نظرات در خاتمه نشست این نتیجه حاصل شد که در حال حاضر همه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط از برنامه انجمن حمایت نمایند و انجمن نیز تا حد ممکن برنامه را بصورتی بازنگری کند که بیشترین تطابق را حتی در میان‌مدت با استاندارد داشته و فراگیر باشد. از طرفی الزامات استاندارد ISO 17024 را نیز برآورد نماید.